Chirurgia plastyczna

Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi
  • Opis zabiegu
  • Fakty i mity
  • Przygotowanie do zabiegu
  • Opieka pozabiegowa

Opis zabiegu

Rekonstrukcja piersi to zabieg wykonywany po mastektomii, polega na odbudowie kształtu piersi, rekonstrukcji brodawki i otoczki

Rekonstrukcja piersi opiera się na założeniu pacjentce implantów. Wcześniej należy jednak przygotować miejsce, w którym zakładany będzie implant. W tym celu pod skórą umieszcza się ekspander - woreczek z zastawką, przez którą dopełnia się woreczek płynem - w ten sposób przygotowuje się (rozciąga) skórę do przyjęcia implantu. W zależności od ubytku tkanki, elastyczności skóry oraz wielkości drugiej piersi, dopełnianie ekspandera może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy

Ekspander może też mieć już kształt naturalnej piersi, pozwala to na pierwotne uzyskanie zamierzonego efektu rekonstrukcji. Po odpowiednim przygotowaniu skóry ekspander zostaje wyjęty, a w jego miejscu zakłada się właściwy implant. Istnieje również możliwość połączenia protezy i ekspandera - jest to proteza silikonowa zawierająca woreczek, który można dopełniać solą fizjologiczną (woreczek zostaje na stałe). Wybór zastosowanej metody jest dobierany indywidualnie, w zależności od pacjentki.

Po wszczepieniu implantów można również wykonać zabieg rekonstrukcji brodawki (brodawka jest kształtowana z płatów skórnych). Następnie wykonywany jest tatuaż w obrębie rekonstruowanej otoczki, dzięki czemu uzyskuje się zbliżony do naturalnego kolor. Cały proces rekonstrukcji piersi, wraz z rekonstrukcją brodawki i otoczki, obejmuje najczęściej 3-4 zabiegi (około pół roku).

Uprzejmie informujemy, że doktor Artur Gromadziński przeprowadza zabiegi rekonstrukcji piersi w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego na ul. Szamarzewskiego należącym do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Poradnia chirurgii onkologicznej. Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00 pod numerem telefonu 61 854 90 50.

Ważna informacja: ze względu na tryb nadany nowym procedurom w chwili obecnej czas oczekiwania na zabieg rekonstrukcji piersi jest znacznie krótszy niż w większości polskich szpitali. Zainteresowane pacjentki zapraszamy do poradni chirurgii onkologicznej prowadzonej przez doktora Artura Gromadzińskiego mieszczącej się w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego na ul. Szamarzewskiego 82/84 w Poznaniu w środy od godziny 8:30.

Fakty

Rekonstrukcja piersi nie daje efektu naturalnej piersi - widać, że pierś jest zrekonstruowana.

Zrekonstruowana pierś nigdy nie będzie dokładnie taka sama, jak pierś naturalna. Jest to bowiem zabieg wykonywany "do stanika". Oznacza to, że Pacjentka może wyjść na plażę w staniku bez obawy, iż inni zauważą, że przeszła zabieg rekonstrukcji piersi.

Po rekonstrukcji piersi często wymagana jest korekcja drugiej.

Zrekonstruowana pierś jest jędrna i nieopadnięta, dlatego w niektórych przypadkach - dla zachowania estetyki i symetrii - wskazane jest przeprowadzenie korekcji drugiej piersi (np. zabieg podniesienia piersi).

Mity

Rekonstrukcja piersi jest przeszkodą w kontrolach onkologicznych.

W przypadku rekonstrukcji piersi implant zakładany jest pod mięsień, dzięki czemu możliwa jest pełna diagnostyka onkologiczna.

Trzeba zaczekać minimum pięć lat po leczeniu, aby zrekonstruować pierś.

Aby przeprowadzić rekonstrukcję piersi po mastektomii oraz chemioterapii, Pacjentka powinna odczekać ok. 3 miesiące, a po radioterapii pół roku.

Przygotowanie do zabiegu

Konieczne jest wykonanie USG i/lub mammografii drugiej piersi, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Wykonywane jest także badanie morfologii krwi. Pacjentka powinna również odbywać systematyczne kontrole onkologiczne

Opieka pozabiegowa

Po zabiegu rekonstrukcji piersi Pacjentka zwykle pozostaje w klinice przez około dobę. Zabiegi rekonstrukcji brodawki i otoczki są wykonywane w trybie ambulatoryjnym.

Zalecenia pooperacyjne

Po zabiegu rekonstrukcji piersi zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego przez okres 2 tygodni oraz noszenie opatrunku z bandaża lub specjalnego stanika formującego pierś w pierwszym okresie po zabiegu.

Cena zabiegu zawiera