chirurgia onkologiczna

Rekonstrukcja piersi

OPIS ZABIEGU

Rekonstrukcja piersi to zabieg wykonywany po mastektomii, polega na odbudowie kształtu piersi, rekonstrukcji brodawki i otoczki.

Rekonstrukcja piersi opiera się na założeniu pacjentce implantów. Wcześniej należy jednak przygotować miejsce, w którym zakładany będzie implant. W tym celu pod skórą umieszcza się ekspander - woreczek z zastawką, przez którą dopełnia się woreczek płynem - w ten sposób przygotowuje się (rozciąga) skórę do przyjęcia implantu. W zależności od ubytku tkanki, elastyczności skóry oraz wielkości drugiej piersi, dopełnianie ekspandera może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Ekspander może też mieć już kształt naturalnej piersi, pozwala to na pierwotne uzyskanie zamierzonego efektu rekonstrukcji. Po odpowiednim przygotowaniu skóry ekspander zostaje wyjęty, a w jego miejscu zakłada się właściwy implant. Istnieje również możliwość połączenia protezy i ekspandera - jest to proteza silikonowa zawierająca woreczek, który można dopełniać solą fizjologiczną (woreczek zostaje na stałe). Wybór zastosowanej metody jest dobierany indywidualnie, w zależności od pacjentki.

Po wszczepieniu implantów można również wykonać zabieg rekonstrukcji brodawki (brodawka jest kształtowana z płatów skórnych). Następnie wykonywany jest tatuaż w obrębie rekonstruowanej otoczki, dzięki czemu uzyskuje się zbliżony do naturalnego kolor. Cały proces rekonstrukcji piersi, wraz z rekonstrukcją brodawki i otoczki, obejmuje najczęściej 3-4 zabiegi (około pół roku).

Uprzejmie informujemy, że doktor Artur Gromadziński przeprowadza zabiegi rekonstrukcji piersi w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego na ul. Szamarzewskiego należącym do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poradnia chirurgii onkologicznej. Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00 pod numerem telefonu 61 854 90 50.

Ważna informacja: za względu na tryb nadany nowym procedurom w chwili obecnej czas oczekiwania na zabieg rekonstrukcji piersi jest znacznie krótszy niż w większości polskich szpitali. Zainteresowane pacjentki zapraszamy do poradni chirurgii onkologicznej prowadzonej przez doktora Artura Gromadzińskiego mieszczącej się w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego na ul. Szamarzewskiego 82/84 w Poznaniu w środy od godziny 8:30.

Informacje o zabiegu rekonstrukcji piersi można znaleźć także na stronie www.odzyskanakobiecość.pl

Zapraszamy również do artykułu o wystawie "odzyskana kobiecość"

Adres: ul. Falista 4a/12N, 61-249 Poznań • tel.: 61 833 24 38 • e-mail: gabinet@chirurgia-gromadzinski.pl