strfa zdrowia

Nowotwory skóry

Raki skóry rozwijają się na podłożu istniejących już zmian skórnych, określanych mianem stanów przedrakowych. Najczęstszym z nich jest rogowacenie słoneczne (keratosis actinica). To złuszczające, nadmiernie rogowaciejące zmiany skóry okolic poddawanych przez lata ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Występuje najczęściej u osób starszych o jasnej karnacji narażonych na promieniowanie słoneczne: rolników, marynarzy, sportowców, wielbicieli opalania. Coraz częściej cechy rogowacenia słonecznego spotyka się u osób młodych nadużywających kąpieli słonecznych w naturze, solariów, niestosujących się do zalecanych zasad fotoprotekcji . Do innych stanów przed rakowych należą: róg skórny, skóra pergaminowa i barwnikowa, blizny pooparzeniowe, nadmierne rogowacenie starcze, choroba Bowena (postać przedinwazyjna raka kolczystokomórkowego), rogowacenie białe (leukoplakia).

Rak podstawnokomórkowy ( carcinoma basocellulare) - występuje około 5 razy częściej niż inne postacie raka skóry. Wykazuje miejscową złośliwość - oznacza to, że praktycznie nie daje przerzutów (rzadko do węzłów chłonnych, przerzuty odległe- nigdy). Nazywany jest także nabłoniakiem. Jego charakterystyczną cechą jest łatwość krwawienia nawet przy delikatnym zadrapaniu. Rozwija się bardzo powoli, głównie u osób starszych, także z uwagi na zmiany zwyrodnieniowe zachodzące z wiekiem. Rak podstawnokomórkowy rozwija się najczęściej na twarzy.

Rak kolczystokomórkowy (rak płaskonabłonkowy, carcinoma planoepitheliale) jest to drugi, co do częstości występowania rak skóry. Umiejscawia się zazwyczaj w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn oraz w obrębie narządów płciowych. Jest najczęstszym nowotworem umiejscawiającym się na pograniczu błon śluzowych i skóry. Ryzyko wystąpienia raka kolczystokomórkowego występuje u osób starszych, narażonych na działanie promieniowania UV. Rak kolczystokomórkowy może dawać przerzuty do węzłów chłonnych. Jest to tym częstsze im większy jest guz i głębiej nacieka tkanki (tkanka podskórna, tkanka tłuszczowa) i dotyczy 2% - 20% przypadków.

Czerniak (Melanoma malignum) jest nowotworem złośliwym skóry, oznacza to, że charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie. Ponad 90% wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe ( wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, żołądku). Najczęściej powstaje w obrębie istniejących znamion, może również powstać, (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej.

Adres: ul. Falista 4a/12N, 61-249 Poznań • tel.: 61 833 24 38 • e-mail: gabinet@chirurgia-gromadzinski.pl